czwartek, 24 września 2015

Q&A - NAJCZĘSTSZE PYTANIA ZWIĄZANE Z SAMODZIELNYM OKLEJANIEM SAMOCHODÓW I POWIERZCHNI PŁASKICH

Dziś nie ma większych problemów, żeby zamówić folię do oklejania w dowolnej ilości, dokupić parę narzędzi i samodzielnie okleić fragmenty auta. Problem zaczyna się wtedy, gdy poziom naszej niewiedzy weryfikuje nasze ambitne poczynania. 


Dlatego nie bądź mądry po szkodzie i już teraz przeczytaj nasz krótki poradnik w formie Q&A poświęcony najbardziej popularnym problemom przy oklejaniu, temu jak do nich nie dopuścić i oczywiście jak sobie z nimi radzić, jeśli już się pojawią.


Czy mogę okleić każdy element samochodu?


Folie do oklejania samochodów są zaprojektowane w taki sposób, że najlepiej nadają się do aplikacji na czyste i gładkie powierzchnie. Nie każdy więc element nadaje się do nałożenia folii. Elementy plastikowe i chropowate, takie jak progi czy nielakierowane zderzaki to zdecydowanie nie są wymarzone powierzchnie pod kątem przyczepności folii. Lepiej więc z nimi nie eksperymentować. Natomiast elementy lakierowane czy nawet plastikowe, ale o gładkiej strukturze, można śmiało oklejać. 

Podsumowując - miejsca, które są dość problematyczne i nie należy ich oklejać to:
  • miękkie, gumowe elementy, takie jak listwy okienne;
  • jakakolwiek plastikowa, nielakierowana część samochodu (np. listwy boczne, klamki)
  • wewnętrzne części samochodu: folii nie należy nakładać na miękkie, elastyczne, plastikowe elementy oraz takie, które nie mają gładkiej powierzchni.

Jak przygotować samochód, żeby móc przystąpić do jego oklejenia?


Auto należy przede wszystkim bardzo dokładnie umyć. Można do tego celu użyć np. płynu do czyszczenia powierzchni Surface Preparation System od 3M. Usuwa on różnego rodzaju ciężkie zanieczyszczenia z powierzchni przygotowywanych pod oklejenie. Następnie samochód trzeba odtłuścić rozpuszczalnikiem alkoholowym lub benzynowym. Przed oklejeniem można jeszcze użyć Primer 94 od 3M. To środek, który zwiększa przyczepność folii.

Do perfekcyjnego wyczyszczenia auta wystarczy tak naprawdę 8 rzeczy: woda,  płyn do usuwania folii (np. 3M, Avery), gumowe rękawice, płyn do czyszczenia powierzchni, szmata, rakla, wycieraczka do szyb i pistolet do przedmuchu.

Tutaj krótka, 3-minutowa instrukcja: 




Zwróć też koniecznie uwagę na to, czy lakier nie nosi śladów rdzy czy innych ubytków (np. pozornie drobnych wgnieceń po gradobiciu). Oklejanie takich elementów może tylko spotęgować widoczność uszkodzeń i niedoskonałości lakieru.

Jak dokładnie okleić krawędzie i rogi pojazdu?


Jeśli planujesz zmianę koloru całego auta, na pewno zależy Ci na perfekcyjnym i trwałym wykończeniu trudnych miejsc, takich jak krawędzie czy rogi pojazdu. Oklejając maskę - zacznij od powolnego zaokrąglenia płatu folii na jej brzegach. Możesz to zrobić używając po prostu kciuka. Nie ucinaj folii przy samej krawędzi! Na rogach maski, aby uniknąć zagnieceń, podgrzej nieco materiał i doklej dokładnie folię kciukiem. Aplikację folii na rogu dobrze jest wykończyć twardszą raklą. Następnie przytnij folię - gotowe! 
Przed przystąpieniem do pracy polecamy obejrzeć kilka krótkich filmów instruktażowych bądź zasięgnąć porady doświadczonego aplikatora. To znacznie ułatwi Ci zadanie i pozwoli uniknąć rozczarowań :) 

Jak używać rakli?


Teoretycznie nie ma prostszego w użyciu narzędzia. Ale na dobrą sprawę wszystkie są proste, jeśli wiesz, jak ich używać. Są dwie podstawowe techniki użycia tego narzędzia: możesz ciągnąć końcówkę rakli za ruchem ręki, bądź pchać raklę przed ręką. Niezależnie od tego, którą z nich wybierzesz - zawsze trzymaj raklę pod kątem: na godzinie 10:00 lub 14:00 w stosunku do materiału, na którym pracujesz. Oklejając płat folii, zawsze zaczynaj od środka, ciagnąc raklę najpierw do jednego brzegu materiału, a następnie do drugiego pewnymi, płynnymi pociągnięciami. Nie należy trzymać rakli prostopadle do powierzchni - zawsze lekko ją pochyl. 

Poniżej video na temat używania rakli (w języku angielskim):



Tutaj kupisz złotą raklę zaprezentowaną w filmie:
http://metr2.pl/narzedzia/aplikacja/3m_r_pa1-g_rakla_zlota.html 


Jak oklejać lusterka?


Boczne lusterka to elementy auta, które lubią sprawiać problemy. Oczywiście ze względu na krzywizny. Tutaj nie da się pójść na skróty. Potrzebna jest wiedza i dobra technika. Zacznij od podgrzania folii i porządnego jej rozciągnięcia jeszcze przed przystąpieniem do aplikacji. Dzięki takiemu zabiegowi folia będzie bardziej napięta w środkowej (bardziej płaskiej) części lusterka, a jej końce na krawędziach będą doklejone bardziej swobodnie, dzięki czemu folia nie będzie się kurczyć i odchodzić na brzegach. Po nałożeniu rozciągniętej folii na lusterko, ponownie użyj opalarki by rozgrzać folię, dociągnąć ją do końca krzywizny, a następnie pozwolić jej wrócić do pierwotnego napięcia. Następnie możesz ją przyciąć do krawędzi, bez ryzyka, że folia będzie się unosić i cofać. 

Pamiętaj, żeby nie naciągać folii zbyt mocno, bo może to prowadzić do zmiany jej koloru. Ogólne zalecenie jest takie, by nie naciągać folii bardziej niż do 30% jej pierwotnego wymiaru (czyli mając np. 50 cm kawałek folii, rozciągać go max. do 65 cm itd.). 

Poniższe video produkcji 3M prezentuje jak okleić lustra w samochodzie:


W jakich warunkach najlepiej przystąpić do oklejania?


Zawsze przestrzegaj dwóch głównych zasad:
  • w pomieszczeniu, w którym zamierzasz przystąpić do oklejania, musi być bardzo czysto; 
  • zachowaj też optymalną do oklejania samochodu temperaturę, czyli min. 20˚C
I będzie dobrze :)

Jak myć oklejony samochód?


Przede wszystkim zapomnij o myjniach automatycznych! Niszczą one nawet lakier samochodu, a co dopiero folie. Zdecydowanie polecamy korzystanie z myjni ręcznych. Również zimą, ponieważ wielotygodniowy osad błota czy soli uszkadza folię. Jednak gdy temperatura spada poniżej 0˚C, koniecznie znajdź myjnię ręczną w zamkniętym pomieszczeniu. Dzięki temu masz pewność, że samochód nie pokryje się lodem, nie przymarzną drzwi ani wycieraczki. 

Dbaj o oklejony samochód nie tylko myjąc go regularnie, ale i stosując inne metody, które przedłużą żywotność folii. Słońce i zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu mogą niekorzystnie wpływać na wygląd folii. Dlatego warto od czasu do czasu sięgnąć po dodatkowe zabezpieczenia. W dni słoneczne chowaj auto do garażu lub przykryj je płachtą. Korzystaj też z produktów przeznaczonych do mycia oklejonych pojazdów (np. Meguiar’s Car Wash).

Te wszystkie działania sprawią, że przedłużysz życie folii i będziesz się cieszyć pięknie oklejonym autem przez długie, długie lata.


PS: 3M opublikowała listę wskazówek, która pomoże Ci prawidłowo zadbać o swój oklejony wóz. Plik w języku angielskim można pobrać tutaj:

https://multimedia.3m.com/mws/media/706037O/caring-for-your-vehicle-graphics-wraps.pdf 

piątek, 15 maja 2015

OKLEJANIE BUDYNKÓW, CZYLI O WYKORZYSTANIU FOLII W ARCHITEKTURZE MIASTA

Materiały, które można znaleźć w sklepie metr2.pl, to nie tylko folie do oklejania samochodów.  Szereg produktów i folii, które stopniowo wprowadzamy do oferty, jest przeznaczony do oklejania i dekoracji budynków bądź ich elementów.
Dlaczego? Trend znakowania budynków i komunikacji wizualnej z ich wykorzystaniem coraz wyraźniej rysuje się na naszym rynku. Budynki to wdzięczne obiekty nie tylko pod kątem imponującej, wielkoformatowej reklamy. To również wspaniałe przekaźniki dla akcji społecznych i różnego rodzaju eventów. 


MATERIAŁY POLECANE DO OKLEJANIA BUDYNKÓW


Oferta takich firm jak 3M, KPMF, ORAFOL czy Arlon jest w gruncie rzeczy podobna, choć każda z firm ma swoje wyróżniki, topowe produkty i nieco inne obszary specjalizacji.
U większości producentów pokroju wyżej wspomnianych firm można jednak znaleźć wszystko, czego potrzebujesz, jeśli planujesz oklejanie budynku, przygotowanie ścianki reklamowej czy reklamę wielkoformatową w przestrzeni komercyjnej. 

W Polsce wciąż nie ma zbyt wielu firm, które są w stanie podjąć się zadania profesjonalnego oklejenia budynku. Trzeba pamiętać, że tego rodzaju realizacja to nie proste oznakowanie obiektu, instalacja szyldu reklamowego czy reklamy świetlnej. To znacznie większe przedsięwzięcie, którego przykłady zamieszczamy w dalszej części wpisu. Szczególnie zagęszczenie takich realizacji można spotkać w wielkich miastach, ze względu na obecność w nich drapaczy chmur. Zazwyczaj nie ma potrzeby oklejania całego budynku, ale często projekty pokrywają od 1 do nawet 4 jego ścian. Nie wszystkie służą celom stricte reklamowym. Na folii okalającej budynek często można spotkać np. projekt tego, jak będzie on wyglądał w przyszłości, po modernizacji. 
3M to firma, która szczególnie aktywnie działa w obszarze oklejania budynków i pomaga markom osiągać ich cele reklamowe. Dziś rynkowi giganci potrzebują ogromnej przestrzeni, by prezentować swoją niezwykłość i atrakcyjność, a do budowania świadomości marki przestaje już wystarczać zwykła ulotka czy billboard. Do szczególnie często wykorzystywanych materiałów należą m.in.:

  • 3M Perforated Window Marking Film
  • DI-NOC™ Architectural Finishes
  • 3M Controltac™ Graphic Film Series 180


Ale to nie wszystko. Budynki (ale również środki transportu) można zabezpieczać foliami antygraffiti. To proste w zastosowaniu i bardzo użyteczne materiały, które chronią płaskie powierzchnie głównie przed atakami graficiarzy i wandali. Dzięki ich stosowaniu można szybko i niskim kosztem usunąć wszelkie powstałe na budynku czy środku transportu szkody. 

Czy wiesz, że...

Na rynku są też dostępne folie, które wykorzystuje się nie w celach reklamowych, ale jako materiały wspierające wydajność energetyczną i wytrzymałość budynków?
Do takich folii należy np. DuPont™
 Tyvek® CommercialWrap®. Jej specjalna struktura zwiększa odporność budynków na promieniowanie UV, redukuje koszty ogrzewania budynku (ponieważ reguluje cyrkulację powietrza), wspiera izolację, a odpowiednia przepuszczalność zapobiega np. powstawaniu pleśni.


NAJBARDZIEJ INSPIRUJĄCE PRZYKŁADY UŻYCIA FOLII DO OKLEJANIA BUDYNKÓW


  1. FIRMA 3M wspierała sponsora Volvo Ocean Race. Wykonała dla niego projekt o powierzchni 1400 m2 (pełnokolorowa grafika na budynku) wydrukowany na folii 3M Perforated Window Marking Film. Folia, dzięki swojej strukturze, nie zakłóca widoku patrzącym na projekt od wewnątrz budynku:
    http://solutions.3m.com/wps/portal/3M/en_EU/BrandingSolutions/Home/CaseStudies/Application/Building/ABNAmro2/
  2. Rebranding budynku duńskiej siedziby BMW Mini:

    http://solutions.3m.com/wps/portal/3M/en_EU/BrandingSolutions/Home/CaseStudies/Application/Building/BMWMini/
  3. Reklama wielkoformatowa na drapaczu chmur:

  4. Reklama wielkoformatowa na budynku:

  5. Renowacja budynku w Danii - wykorzystanie folii do oklejania budynków. Fasada starego budynku na wyspie Amager w Kopenhadze została całkowicie odnowiona przy użyciu folii 3M Controltac™ Series 180. Po raz pierwszy folia została wykorzystana w celu trwałego pokrycia fasady o powierzchni 10 000 m2:
    http://solutions.3m.com/wps/portal/3M/en_EU/BrandingSolutions/Home/CaseStudies/Application/Building/TopDanmark/